W wybranych działach budżetowych wykonujemy analizy ekonomiczne będące instrumentem służącym do poznania przebiegu i rezultatów zachodzących w gospodarce. Nasze dotychczasowe doświadczenie udokumentowane m.in. współpracą z Najwyższą Izbą Kontroli - w roli biegłego, jednoznacznie wskazują o dużych rezerwach tkwiących w budżetach gminnych pozwalających na bezinwestycyjne ograniczanie kosztów. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o roli analiz ekonomicznych we wszelkich działaniach inwestycyjnych prowadzonych przez JST. W tym wypadku analizy stanowią bezcenne narzędzie decyzyjne i kontrolne, na każdym etapie zapewniające zabezpieczenie dla trwałości projektu inwestycyjnego.
Analiza Kosztów - oświetlenie drogowe. Wykonanie analiz wydatków na oświetlenie drogowe (dział budżetu 90015 § 4260 ) pozwala na wyeliminowanie zbędnych/ nieprawidłowych wydatków, które są skutkiem:
Jak wynika z naszego dotychczasowego doświadczenia- nie ma w Polsce gminy, której z w/w powodów wydatki nie byłyby zawyżone. Jest to przedsięwzięcie bezinwestycyjne, którego całkowite ryzyko może być tylko po naszej stronie. Proponujemy ( w opcji ) dla wzajemnych rozliczeń rozwiązanie z zachowaniem zasad fair-play w formule "succes fee", gdzie wymierną miarą wspólnego sukcesu jest poziom uzyskanych oszczędności budżetyowych. Zachęcamy, z pewnością będziecie Państwo mile rozczarowani
Analizy Ekonomiczne, podstawą wszelkich działań inwestycyjnych, które mają pokazać, czy i na ile efektywna jest realizacja danego zamierzenia inwestycyjnego uwzględniając w odniesieniu do niego wszystkie wydatki jakie musimy ponieść oraz korzyści jakie spodziewamy się otrzymać. Obecne, na każdym etapie inwestycji tj.:
Fundamentalne znaczenie dla przyszłego inwestora, współfinansujących inwestycję donatorów i instytucji finansowych.
Analiza Kosztów - gospodarka wodno ściekowa. Jest działem powszechnie obecnym w gminach, a jednocześnie najmniej widocznym w ich budżetach. Jest znacząca pozycją w budżetach mieszkańców, a koszty przekładają się na ich komfort finansowy. Oszczędności, które można odnaleźć w gospodarce wodno ściekowej to przede wszystkim koszt energii elektrycznej, opomiarowanie zużycia wody oraz powszechne straty wody spowodowane:
Czynnikami zależnymi
Czynnikami niezależnymi
Wg. danych GUS w 2021 straty wody w skali całego kraju wyniosły przeszło 313 mln m3.